Szita: Biztos vagyok benne, lesz még lehetőségünk
2025. január 30. csütörtök 12:11
A férfi kézilabda-válogatott ugyan teljesítette a célkitűzést, hiszen bejutott a legjobb nyolc közé a világbajnokságon, de a negyeddöntő miatt nehéz elégedettségről beszélni. Chema Rodriguez csapata 55 percig jobban játszott a házigazda Horvátországnál, de elképesztő peches módon, az utolsó perceket 5-0-ra elveszítve kikapott, és a 8. helyen zárt.
“Ilyen a kézilabda, ennyire kiegyenlített a nemzetközi élmezőny. Elég csak a többi negyeddöntőt megnézni: Egyiptom ugyanígy kapott ki a franciáktól, és a német-porguál is hasonlóan alakult, csak ott még hosszabbítás is volt. Minden nüanszokon múlik, egyszer jól jön ki belőle az ember, egyszer rosszul” - mondta a MOL Csapatnak Szita Zoltán.
A 7-5-ös taktika és a kiállítások
Amikor megpróbáltuk megfejteni a balátlövővel, mi és miért történt az egygólos vereséggel zárult negyeddöntőn, nem tudtuk kikerülni a kérdést, ami az ország sportszerető közvéleményét foglalkoztatja. Ez nem más, mint az egész vébén (a horvátok elleni meccsen különösen) döcögősen alakuló emberelőnyös játékunk, amikor a kapust lehozva, két beállóval támadtunk hét az öt ellen.
“Az edző a statisztikákból dolgozik, nem érzésre, és ha a számokat nézzük, a hét az öt elleni játékból nagyon sokszor jutottunk el lövésig, méghozzá nem is rossz pozíciókból.
"Hogy ezekből a lövésekből nem mindig született gól, az már egy másik kérdés, de nem a taktikát minősíti, ha kimarad egy ziccer, vagy bravúrral véd az ellenfél kapusa” - szögezte le Szita.
“Az üres kapus gólok rendkívül fájdalmasak egy ilyen szoros meccsen, de például az első félidőben [Lékai] Máténak szinte kitépték a karját egy 7-5-ös szituációban, de a síp néma maradt, és belőtték a horvátok üres kapura."Nem akarok bírózni, és ezt a témát is annyival zárnám le, hogy hosszabb ideje alkalmazzuk ezt a taktikai elemet, és korábban sok gólt szereztünk belőle.”
Az elrontott emberelőnyök ellenére a mieinknek ott volt a kezében a bravúros továbbjutás, hiszen bő öt perccel a lefújás előtt még magabiztosan vezettünk négy góllal. De mi történt az utolsó percekben, amikor nagyon mélyről visszaengedtük az ellenfelet a meccsbe?
“Elveszítettük Ligit [Ligetvári Patrik], aki piros lapot kapott, aztán az utolsó két percben még Sipit [Sipos Adrián] is kiállították, és ez nagyon nehéz helyzetbe hozott minket, hiszen a két védekezőspecialista a falunk kulcsembere. Nem volt szerencsénk, és a meccs hullámzása is a horvátoknak jött ki jobban, ráadásul az utolsó percekben a kapusuk két kulcsfontosságú védést is bemutatott. Ha abból a két lövésből bármelyik bemegy, mi megyünk az elődöntőbe” - sóhajtott nagyot az átlövő.
Összességében hogy nézzük a vébét?
Nemcsak a módja miatt bántó a kiesés, hanem azért is, mert a magyar válogatott kifejezetten kedvező sorsolást kapott akár a csoportot, akár a középdöntős ágat nézzük, arról nem is beszélve, hogy a vébén látott horvát válogatott messze volt a legjobbjától. Nem tudhatjuk, mikor vezet legközelebb ilyen könnyű, de legalábbis bravúr nélkül lehozható út a legjobb nyolcig.
“Zsinórban harmadszor vagyunk a legjobb nyolc között, és mindig igencsak nehéz ágon jutottunk el idáig, szóval már itt volt az ideje, hogy kedvezzen nekünk a sorsolás.”
“Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a negyeddöntőink is mindig ilyen szorosak voltak, pedig itt már nincs könnyű ellenfél. Biztosan sokan emlékeznek rá, amikor Franciaországgal hosszabbításba torkolló, óriási csatát vívtunk, és a minimális különbséggel buktunk el. Büszkének kell lennünk a csapatra, mert nagyon nehéz dolog idáig eljutni egy világversenyen” - tette hozzá Szita, aki a sorsolás könnyű voltát is árnyalta.
“Az emberek fejében az van, hogy Ausztria, Hollandia és Észak-Macedónia sima ügy, mert az elmúlt években nem szoktuk meg őket az éremcsaták közelében. Pedig ez nem így van, nagyon gyorsan fejlődik a kézilabda mindenhol, jönnek fel olyan országok, amiket sokan nem sorolnak az elitmezőnyhöz, de egy meccsen nagyon is képesek megnehezíteni bárkinek a dolgát.”
“Nem vitatom, hogy az alsó ág jóval nehezebb volt, ugyanakkor azt butaságnak tartom, hogy a szerencsének és a jó sorsolásnak köszönhetően jutottunk el a negyeddöntőig.
"Jól játszottunk, egyre jobban értjük egymást és Chema játékát, biztos vagyok benne, hogy lesz még lehetőségünk elődöntőbe jutni akár vébén, akár Eb-n.”
Nem ment mindenkinek
Feltűnő volt, hogy sok olyan játékosunk, akit húzóembernek tartottunk, nem a legjobb formában érkezett a világbajnokságra. A fiataloktól, Imre Bencétől és Fazekas Gergőtől is többet vártunk, de a magyar csapat kulcspozíciójából, beállóból is jobb teljesítmény kellett volna.
“Mi mindig is csapatként voltunk erősek, és ez így van jól. Nem kell sztárjátékos, hogy attól függjön a játékunk, neki milyen napja van éppen, sokkal jobb, hogy mindenki ott tesz hozzá, ahol tud. Tudni kell azt is, hogy nagyon kemény szezon van mögöttünk, az olimpia után kevés volt a pihenés, és december közepén sokan még klubmeccseket játszottak” - mondta Szita, aki egy volt közülük, hiszen december 21-én még pályán volt a Plockban.
“Most nagyon csalódottak vagyunk, mert egy hajszál választott el minket az elődöntőtől, de a sport már csak ilyen.
"Az élet megy tovább, és talán majd csak a szépre fogunk emlékezni, mert szerintem igenis nagy dolog, hogy zsinórban harmadszor bejutottunk a legjobb nyolc közé a vébén.”
“Az pedig, hogy nem jutottunk tovább, holott egyértelműen megérdemeltük volna, csak arra ösztönöz mindenkit, hogy még többet és még jobban dolgozzon” - zárta a gondolatait a magyarok házi vb-gólkirálya.