Golovin: Favoritok nem vagyunk, de meglesz az esélyünk

2023. november 30. csütörtök 09:25

A női kézilabda vb-n a nyolc közé jutás a cél, a sorsolásunk jó, viszont rengeteg a hiányzó és a torna legfiatalabb csapata lesz a magyar. A kapitányt faggattuk az esélyekről.

A férfiaknak sikerült, a női kézilabda-válogatott pedig november 30-án veselkedik neki a feladatnak, hogy kiharcolja az olimpiai selejtezős részvételt. Ehhez nem kell mást tennie Golovin Vlagyimir kapitány csapatának, mint hogy az első nyolcban végez a világbajnokságon. A feladat nem könnyű, de távolról sem lehetetlen.

“Azért vagyunk itt, hogy elvégezzük a munkát. Nézem a lányokat, látom, milyen elszántak, mennyire koncentrál mindenki, és ez engem is önbizalommal tölt el."Nem lesz egyszerű kiharcolni a negyeddöntőt, de lesz rá lehetőségünk. Ha nem sikerül megragadnunk, csak magunkra haragudhatunk majd” - mondta a MOL Csapatnak a kapitány.

A vb legfiatalabb csapata

A magyar válogatott a világbajnokság legalacsonyab átlagéletkorú csapata, ami nem feltétlenül rossz hír, jelenthetne akár csak annyit is, hogy az éveken át az utánpótlás-válogatottak mellett tevékenykedő Golovin minden játékost jól ismer. Ez így is van, ugyanakkor az sem tagadható, hogy a nemzetközi rutinnak igencsak híján van a fiatal magyar válogatott, amelyet sérülések és egyéb szerkezeti gondok is gyötörnek.

 
Az utolsó felkészülési meccsünket megnyertük Hollandiában (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

“Nincs mit tenni azzal, ha egy játékos nem áll rendelkezésre, nekünk a megoldásra kell koncentrálnunk. Már a tavaszi selejtezőben, Izland ellen is kénytelen voltak behívni újoncokat, és akad köztük, aki most itt lesz velünk a világbajnokságon is [Juhász Grétáról van szó - a szerk.], amivel azt is jelezzük, hogy aki úgy teljesít, az számíthat a meghívóra.”

“Vannak olyan hiányzók is, akiknek nemcsak a rutinja vagy a vezetői képességei fognak hiányozni, hanem a játékunkra is komoly hatása lesz. "Az utóbbi hetekben szerencsére sok időt töltöttünk együtt, és védekezésben és támadásban is sikerült előrelépnünk, de azért a lehetőségeink több szempontból is behatároltak. Nem magyarázkodásnak szánom, de ez a helyzet.”

 
Nagyon kellenének az átlövésből elért gólok (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

A hollandok elleni párosmeccs előtt Albek Annával beszélgettünk, a mosonmagyaróvári játékos pedig elmondta, szerinte a fiatalság erény is lehet, mert nagyon komoly energiákat tud a pályára tenni a csapat. Ebben bízik Golovin is.

A kapitány mindent megpróbál

Mivel a csapatból kiesett (vagy mondjuk úgy, kikopott) az összes nemzetközi szinten komolyan vehető hármas védő, először ezt a problémát kellett megoldani a kapitánynak, aki Bordás Rékára bízta volna a feladatot. Igen ám, csakhogy a Fradihoz igazoló játékos gyakorlatilag semennyi lehetőséget nem kapott, ezért gyorsan kölcsönadták a Vácnak, ahol el is kezdte összeszedni magát. (A játékossal a klubváltás után beszélgettünk:)

“Nagyon sokat lépett előre Réka, de még mindig bőven van hova fejlődnie. Szerencsére nagyon jó szellemű játékos, aki tisztában van vele, mi a dolga és bele is ad mindent."Tőle muszáj extrát kérnünk, hiszen a jó védekezés egyrészt a kapusnak is nagy segítség, másrészt ha a védelem közepe nem stabil, akkor az egész fal sem az. Réka játéka alapvető fontosságú lesz!”

A másik komoly probléma Szöllősi-Zácsik Szandra kiesése volt, az átlövő sérülésével ugyanis nemcsak játékintelligencia és rutin távozott, de a kilencesről érkező gólok lehetősége is. A magyar csapat már hosszú ideje nem az átlövésekből él, de azt nem lehet, hogy ne legyen senki, aki képes a szaggatottról gólt lőni, mert egysíkúvá, azaz könnyen kiismerhetővé válik a támadójátéka.

 
Csak betörésekből nem fogunk megélni (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

“Nagyon kevés időnk van a csapattal dolgozni ahhoz, hogy azonnal kész megoldásokkal álljunk elő egy olyan kiváló (és nagyon fontos) játékos pótlására, mint Szani. Vannak átlövőink, akik tudnak a kilencesről gólt lőni, de nemcsak személyében próbáljuk pótolni a hiányzókat, hanem a játékunk megváltoztatásával is."Kiismerhetetlenebbnek kell lennünk, de közben muszáj jobban vigyáznunk a labdára.”

Golovin arra célzott a kiismerhetetlenséggel, hogy nemcsak kiváló szélsői vannak, de az utolsó felkészülési meccseken úgy nézett ki, végre megtalálta az ideális beállópárosát (Füzi-Tóvizi és Pásztor ketten hét gólt szereztek). Azt pedig könnyű kitalálni, mire gondolt a kapitány, amikor a labdaeladásokról beszélt.

 
Pásztor bátor játékára nagy szükségünk lesz (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

Norvégia ellen egészen jól védekeztünk, de volt tizennyolc ki nem kényszerített hibánk. Aztán a németek ellen volt tizenhat. Nemcsak az elitmezőny tagjait, de a mi szintünkön álló ellenfeleket sem lehet megverni ennyi hibával. Szerencsére ebben is sikerült előrelépni az utóbbi hetekben.”

Két meccs az élet a világbajnokságon

Ha pechesek is voltunk a sok sérüléssel, a szerencse kézen fogta a csapatot a sorsoláson: jó csoportba, sőt jó ágra is kerültünk, ami nem volt mindig jellemző a magyarokra. Tulajdonképpen az a helyzet, hogy még óriási bravúrt sem kell végrehajtani a legjobb nyolc közé kerüléshez.

“Ezt hallom én is mindenhol, de próbálom óvni a lányokat az ilyen hangoktól, mert teljesen felesleges plusz súlyt a csapatra helyezni."Egyébként is elég fontos kérdés, hogy az újoncok, illetve a fiatalok hogy állják meg a helyüket egy nemzetközi torna nyomása alatt, de szerencsére úgy látom, inkább feldobja őket a nagy tét” - mondta Golovin.

 
Golovin óvja-védi a játékosait, ahogy tudja (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

Lássuk azt a szerencsés sorsolást: a csoportban Paraguay és Kamerun nem okozhat gondot, az első helyért Montenegróval meccselünk majd, és ez a meccs már az egyenes kieséses szakasz miatt is fontos, hiszen nem mindegy, hány pontot viszünk magunkkal. A középdöntőben Kínánál jobbak vagyunk, a svédeknél pedig gyengébbek, de ha Horvátországot legyőzzük (és előtte a csoportban Montenegróval is elbántunk), akkor negyeddöntős lesz Magyarország.

“A tavalyi Európa-bajnokságon Montenegró a harmadik helyen végzett, a kisdöntőben Franciaországot győzte le. A 2020-as Európa-bajnokságon pedig Horvátország volt bronzérmes, ők pedig Dániát verték meg a bronzmeccsen. Ezeken a tornákon a magyar csapat a 11., illetve a 10. helyen végzett. Ezt csak azoknak mondom, akik szerint kötelező odaérnünk a negyeddöntőre.”

 
Papíron nem mi vagyunk a favoritok (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

Hozzá kell tenni, a 2020-as horvát csapatnak nagyon elsült a keze, se előtte, se azóta nem volt hasonlóan kifutott tornájuk, a montenegróiaknak pedig három legjobb játékosuk hiányzik: Djurdjina Jaukovic sérült, Jovanka Radicevic visszavonult, Milena Raicevicet pedig kitette a keretből a délszlávok kapitánya.

Jöjjön akkor az a bizonyos csúcsforma

A németek elleni felkészülési meccs után beszélgettünk Golovinnal, aki akkor azt mondta, elég számára, ha november végén csúcsformában látja a csapatát. A lányok azóta folyamatosan javuló játékot mutattak, a hollandok elleni első meccsen egészen jól védekeztek, a másodikon már támadásban is elfogadhatóan teljesítettek. Közeleg a csúcsforma?

“Jönnie kell! Én azonban nem vagyok olyan könnyű helyzetben, mint a szurkolók, akik szerint elég a mezeket felküldeni a pályára az első két meccsen. Paraguay gyors, betörésekre épülő játékát, illetve a nyitott védekezését csak koncentrált játékkal ellensúlyozhatjuk, az afrikaiak pedig fizikailag erősek és jól lőnek távolról."A kérdés az, hogy fizikailag milyen állapotban leszünk, amikor a harmadik meccsen már a későbbiekről is döntő mérkőzést megkezdjük.”

“A hollandok elleni meccseken már láttam igen biztató jeleket, [Bíró] Blani védései stabilitást adtak, a visszafutásainkkal sem volt gond, a védekezésünk és a támadójátékunk is elfogadható volt, akadtak kiváló egyéni teljesítmények is, szóval összességében araszolunk előre, de azokat a döntő pillanatokat, amik ránk várnak, nem tudjuk edzéseken és edzőmeccseken modellezni.”

 
Egy szigorú Bordás mindenképpen kell (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

“Nagyon fontos lesz, hogy a középdöntőbe milyen fizikai és mentális állapotban érkezünk. Nem gépek vagyunk, hanem emberek, de ez most jó dolog számunkra, mert van egy dolog, amiben szerintem az egész mezőny fölé növünk: senki nem akar nálunk jobban nyerni, és talán nincs nálunk egységesebb csapat. Ezzel az alapállással messzire lehet jutni” - tette hozzá bizakodva a kapitány.

A női kézilabda-válogatott november 30-án Paraguay (20.30, M4 Sport) ellen kezdi meg a szereplését, majd december 2-án (20.30, M4 Sport) Kamerunnal, december 4-én  (20.30, M4 Sport) pedig Montenegróval találkozik. A csoport első három helyezettje jut a középdöntőbe, ahol (vélhetően) Svédországgal, Kínával és Horvátországgal meccsel Golovin kapitány csapata. A középdöntő első két helyezettje játszhat negyeddöntőt - ide szeretnének eljutni a mieink. Hajrá, magyarok! 

MOL Sportágak
MOL Csapat